8 Mart 2012 Perşembe

MYNDOS ANTİK KENTİ KAYA MEZARLARİ YAKİNİNDA VİLLA İNSAATİ

Bodrum’da Myndos antik kentindeki kaya mezarlarına sadece 30 metre mesafede yapılan villa inşaatı tepki gördü. Üçüncü derece SİT alanı olan bölgedeki inşaat için Gümüşlük Belediye Başkanı, “Yasal izinleri tam” açıklaması yaptı.
Muğla’nın Bodrum ilçesi Gümüşlük beldesindeki Myndos Antik Kenti’nde nekropol alanındaki 13 kaya mezarının 30 metre ilerisindeki 2 dönümlük alanda, villa inşaatı başladı. Antik Myndos Kenti Kazıları Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şahin, inşaat alanın üçüncü derece SİT alanı olduğunu belirtip, tarihin rant uğruna talan edildiğini ileri sürdü. Gümüşlük Belediye Başkanı DP’li Mehmet Tire ise inşaatın gerekli tüm yasal izinlerinin olduğunu açıkladı.
Gümüşlük Beldesi’nde kazı ve kurtarma çalışmalarının sürdüğü Myndos Antik Kenti’ndeki nekropol alanındaki 13 kaya mezarının 30 metre ilerisindeki 2 dönümlük alanda, üç hafta önce villa inşaatı başladı. Zemin kat betonları çıkan, üçüncü derece SİT alanındaki villa inşaatı, Myndos Antik Kenti kazılarına başkanlık eden Uludağ Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şahin’in tepkisine neden oldu.
Kazı Başkanı Prof. Dr. Şahin, villa inşaatı bir ihbarla öğrendiğini belirterek, “Tarih, rant uğruna talan ediliyor” dedi.
Villanın yapıldığı alanda daha bir ay önce 13 kaya mezarı bulduklarını belirten Prof. Dr. Şahin, “Villanın yapıldığı yer nekropol alanı. Daha önceden aynı arazide çekilen fotoğraflardan tespit ettiğimiz kadarıyla inşaat alanındaki kaya mezarları tahrip edilmiş ve üzerine yeni duvarlar örülmüş” dedi.
Prof. Dr. Şahin, Müzeler Genel Müdürlüğü ve Muğla Kültür ve Tabiat Varlıklarını Bölge Koruma Kurulu’na başvurup, konuyla ilgili inceleme başlatılmasını isteyeceğini söyledi. Prof. Dr. Şahin, Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi’nden iki görevlinin yaptığı sondajın ardından verildiği ileri sürülen inşaat izni ile ilgili raporları incelemek istediğini de vurgulayıp, “Yeni bir sondaj çalışması yapılması talebinde bulunacağım” diye konuştu.
“Tüm yasal izinleri var”
Gümüşlük Belediye Başkanı Mehmet Tire, villanın mimar Yalım Gülercan tarafından yapıldığını belirterek, “İnşaat öncesinde Muğla Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’ndan ve bizden önceki belediyeden tüm yasal izinler alınmış. Kontrollerimizde inşaatın büyüklüğü ile ilgili gerekli uyarılarımızı yapıp, yüzde 5′lik imar iznine uyulmasını istedik. Yasadışı bir durum yok. Tarihi yönü ile ilgili konular ise Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun işi” şeklinde konuştu.
Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi Müdürü Yaşar Yıldız ise gelen şikayetler üzerine Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun talebiyle, iki arkeoloğun sondaj çalışması yapmasının ardından gerekli yasal izinleri verdiklerini kaydetti.
Öte yandan tepkiler üzerine inşaata dört gün önce ara verildiği öğrenildi.

1 yorum:

 1. haber tamamen bir kolajdır.kaya mezarları ile inşaatımız arasında bir bina vardır.haber de sanki kaya mezarlarının üzerine inşaat yapıyormuşuz da müze ve koruma kurulu ve belediye buna seyirci kalıyorlarmış gibi bir durum yaratılmak istenmiştir.kaya mezarları ile bizim aramızdaki bina bu haberlerde nedense söz konusu bile edilmemiştir.bu binanın bizim inşaatımızla bir ilgisi yoktur.  inşaat yaptığımız alanda kaya mezarı yoktu ve hiç bir zaman da olmadı.bunu ispatlayan fotoğrafların olduğunu söyleyen kişiye ispatlaması durumunda binamı hediye edeceğimi şimdiden söyleyebilirim.
  kaldı ki;sayın arkeoloji profesörümüz bu kaya mezarlarıyla bitişik olan bina yapılırken burada olup inşaatın seyrini seyredenler arasındadır.bahsettikleri duvar orada yıllardır durmaktadır üstelik ana cadde üzerinde olduğu için her gün herkesiin önünden geçtiği bir duvardır.kendisi gümüşlüğün her taşının altında neler olduğunu bilen (bilmesi gereken) bir kişidir.aradan geçen yıllardan sonra saldırılacak bir konu olması ihtimalini değerlendirmek te hiç geç kalınmamıştır doğrusu.
  bravo
  haber de değinilen konular haberi yapanın hayal gücünün sığlığının göstergesidir.ilgisiz bilgi ve bilgisiz fikir sahibi olunan hayat dair reçetelerin yaşam koçlarından satın alınabildiği günümüz ortamının çarpık yoz, agresif ve düzeysiz bir türevidir."tarih elden gidiyor" vs gibi beylik sloganların satış gücünün farkında olan pazarlamacılar, kendilerinin kurumlarla ve başka şahıslarla olan sorunlarını gündeme getirebilmek için beni kullanmışlardır.
  kendileri gümüşlük de nereye ne yapılabileceğini ben den çok daha iyi bilirler.
  yakın çevrelerine baksınlar yeter.

  haberi yapan haberi yayınlamadan önce herhangi bir bilgi edinme gereği dahi duymamıştır.insanların yazdıklarının söylediklerinin bir sorumluluk da gerektireceği etik bir konu olmanın ötesinde hukuki bir konudur da.(etiği çoktan geçtik zaten)
  maalesef ne diyebileceğimi bilmiyorum.söylenecek çok şey var ve hiç bir şey yokkk.

  yalım gülercan
  mimar

  YanıtlaSil