2 Nisan 2012 Pazartesi

NESLİŞAH SULTAN VEFAT ETTİ

Baba tarafından 32. Osmanlı padişahı Sultan Abdülaziz Han ve oğlu son halife Abdülmecid Efendi'nin, anne tarafından son padişah Sultan Vahideddin Han'ın torunu Fatma Neslişah Sultan, bu sabah 91 yaşında hayatını kaybetti. Osmanlı Hanedanı’nın bir mensubuyla konuşularak yazılmış ilk biyografi olan "Neslişah"ın yazarı Gazeteci Murat Bardakçı, HABERTÜRK TV'de Gün Ortası programındaNeslişah Sultan'ı anlattı.
Gazete Habertürk Yazarı Murat Bardakçı, 2011 Ekim ayında Everest Yayınları’ndan çıkan kitabı “Neslişah”'ta son Padişah Sultan Vahideddin’in kızı Sabiha Sultan ile son Halife Abdülmecid Efendi’nin oğlu Şehzade Ömer Faruk Efendi’nin ilk çocuğuNeslişah Sultan’ın görkemli hayatını anlatmıştı.  Osmanlı Hanedanı’nın bir mensubuyla konuşularak yazılmış ilk biyografi olan "Neslişah", hem Osmanlı İmparatorluğu’nun fırtınalı son günlerine
hem de Cumhuriyet’in kuruluşuna ışık tutması bakımından da önemli bir eser olarak öne çıkıyor.
Murat Bardakçı, HT Pazar'dan Gülenay Börekçi'ye "Neslişah"ı şöyle anlatmıştı:
NESLİŞAH SULTAN KİMDİR?
Osmanlı hanedanının hayattaki 16 sultanından birisi olan Fatma Neslişah Sultan 4 Şubat 1921 tarihinde babasının Nişantaşı'ndaki sarayında doğdu. Hanedan üye ve mensuplarının 1924 Martında yurt dışına çıkarılması sırasında 3 yaşında bulunuyordu. Babası Şehzade Ömer Faruk Efendi Halife Abdülmecid Efendi'nin oğlu Sultan Abdülaziz Han'ın torunu, annesi Rukiye Sabiha Sultan ise Sultan Vahideddin Han'ın küçük kızıydı. Neslişah Sultan 26 Eylül 1940'ta Mısır hanedanından Prens Muhammed Abdulmunim ile evlendi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder