16 Haziran 2012 Cumartesi

MARMARAY KAZILARINDAN ÇIKAN TARİH

İstanbul'un tarihini baştansona bir daha yazmamızı gerektirecek kadar önemli buluntular elde edildi.
Medyada yansıtılan ve zannedilenin aksine, buluntular sadece Bizans değil, İstanbul'un geçirdiği bütün tarihi dönemleri yansıtmakta. Yenikapı kazısında M.Ö. 4000'lerden başlayarak İstanbul'un son 6000 yılı günyüzüne çıkıyor.
İstanbul Arkeoloji Müzelerinde şu an mevcut geçici bir sergide buradan çıkan önemli bazı buluntuları görebilirsiniz. Gitmenizi tavsiye ederim.
Fotoğraflar biraz eski, Haziran 2007 sonundan.
Burada bir fırtınada batan 20 civarında gemi kalıntısı bulundu. Bunlar parça parça numaralandırılarak kaldırılıyor. Gemilerin özellikle üst kısımları ve kargoları korunduğu için (mesela sepet içinde kiraz çekirdekleri, halat, yelken parçaları bile var) dünya denizcilik tarihi bu bulgularla komple değişecek. Kaldırılan gemiler restore edildikten sonra sergilenecek.

Osmanlı döneminden bir iskele kalıntısı. Fatih'in İstanbul'u fethedişinden az sonraya tarihlendiriliyor.
Bir başka Osmanlı iskele kalıntısı. Sadece son 500 senede bu alanın ne kadar gömüldüğüne dikkat ediniz. Kazıların hızlı yapılamamasının ana nedenlerinden biri bu muazzam derinlik. İskelenin altında doğal ham toprağa ulaşana kadar daha bir bu kadar kazmaları gerekiyor.
Kazılar 24 saat boyunca ve bütün yıl kesintisiz sürüyor. Arkeologlar bu projenin yetişmesi için ellerinden geleni yapıyorlar.
Denetçiye Not: Marmaray başlığı var ama artık 107 sayfa oldu sanırım, arkeolojik kısmı artık kendi başına bir başlık olmalı diye düşündüğüm için yeni başlık açtım. Bu tarz fotoğraflarda görünen her şey kaldırılacağı için belge niteliği taşıyacaklarından dolayı, bunları Marmaray genelinden ayrı bir yerde tutmakta fayda var.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder