29 Mayıs 2012 Salı

TÜRKİYENİN EN BÜYÜK 3.CAMİSİ ''ABDULHAMİTHAN''

Kahramanmaraş'ta, geçtiğimiz hafta düzenlenen Şiir Festivali için şehre gelen davetlilerin ilgisi iki önemli camiye odaklandı. Bunlardan biri tarihi Ulu Cami diğeri ise Türkiye'nin en büyük ücüncü camisi olma ünvanını elinde tutan Abdulhamithan camisiydi.
Öyle bir cami ki kendisine has mimarisiyle Kahramanmaraş'ın neresinden bakarsanız bakın görülebiliyor.
Şairlerin ve basın mensuplarının pek çoğu sabah namazını Abdulhamithan camiinde kılmayı tercih ederken, Şiir Festivalinin ikinci gününe denk gelen Regaip Kandilinde cami insanlarla dolup taştı.
Kahramanmaraş'ın Abdulhamithan Mahallesi'nde şehre hakim tepe üzerine tam 18 yıl süren inşaat sonucu imar edilen Abdulhamithan camisi 18 yılda tamamlanabilmiş... Hayırsever işadamları ve vatandaşların yardımları ile inşa edilen caminin yerden yüksekliği kubbe baz alınısa 46, minareleri baz alınırsa 81 metre.
46 bin metrekarelik kapalı alana sahip cami, külliye mimarisinin özelliklerine haiz ve içerisinde pek çok sosyal donatım barındırıyor.
Ünlü hat ustası Arif Yücel'in de aralarında bulunduğu 500 ustanın ter döktüğü Abdulhamithan Cami, Adana'daki Sabancı ve Ankara'daki Kocatepe camilerinden sonra Türkiye'nin 3. büyük camisi olma ünvanına sahip...
 Ülke TV kameramanını Sabri Karagöz'ün görüntüleri ve Haber7'nin kimini kendi çektiği, kimini internetten derlediği fotoğraflarla caminin ihtişamını görmek için video ve fotogalerimizi ziyaret edebilirsiniz...
(Haber 7)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder