11 Haziran 2012 Pazartesi

NEW YORK TİMESTAN MİMAR SİNANA BÜYÜK ONURDünyanın ilk yıldız mimarı!
New York Times, Mimar Sinan'ın eserlerine yer vererek dünyanın ilk 'Yıldız Mimarı' olduğunu belirtti

NYT, “Türkiye’nin değil, dünyanın ilk ‘Yıldız Mimarı’ olduğunu belirttiği Mimar Sinan’a tam sayfa ayırıp eserlerini tanıttı. Türkiye’de turistlere Sinan’ı anlatan tur rehberlerinin Sinan’a haksızlık yaptığını yazdı.

ABD’nin saygın gazetelerinden New York Times (NYT), Mimar Sinan’ın eserlerine tam sayfa ayırdı. Gazetenin haftasonu çıkan gezi ekinde, Andrew Ferren tarafından kaleme alınan, “Türkiye’nin İlk Yıldız Mimarının Peşinde” başlıklı yazıda, 300’ün üzerinde mimari esere imza atan Mimar Sinan’ın, sadece Türkiye’nin değil, belki de dünyanın ilk “Yıldız Mimarı-Starchitect” olduğu belirtildi.

MİCHELANGELO BENZETMESİ 
Yazıda İstanbul’u ziyaret eden ve Mimar Sinan’ı tanımayan Batılı turistlere bilgi veren tur rehberlerinin, Mimar Sinan’ı aynı dönemlerde yaşayan İtalyan heykeltraş ve mimar Michelangelo ile karşılaştırdıklarını, oysa bu tür bir karşılaştırmanın aslında Mimar Sinan’a haksızlık olduğu vurgulandı. Mimar Sinan’ın, Belgrad’dan Mekke’ye kadar bugün hala ayakta olan ve hergün kullanılan yüzlerce eserinin bulunduğunu belirten gazete, “Sinan’a dünyanın ilk yıldız mimarı diyebilirsiniz” ifadesine de yer verdi.

TAM SAYFADA ANLATILDI
Mimar Sinan’ın başta Süleymaniye, Selimiye, Mihrimah Sultan Camileri olmak üzere Edirne’deki ve İstanbul’daki ünlü mimari eserleriyle ilgili detaylı bilgiler ve fotoğrafların yer aldığı tam sayfalık yazıda, İstanbul’u ziyaret eden turistlerin İstanbul’da Mimar Sinan’ın camilerini turlara katılarak yakından tanıyabilecekleri de bildirildi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder