1 Temmuz 2012 Pazar

YURT DIŞINA KAÇIRILAN ESERLERİMİZ BİRBİR GERİ GELİYOR


ABD'de, iki Amerikan vatandaşı, ellerindeki Türkiye'ye ait iki tarihi eseri iade etti.
Türkiye 'nin Washington Kültür ve Tanıtma Müşavirliği'ne, Roma dönemine ait olduğu tahmin edilen iki tarihi eser iade edildi.

Eserlerin iade edilme hikayeleri ise hayli ilginç.

Washington Kültür ve Tanıtma Müşaviri Mesut Özbek, eserlerden birinin antik bir yazıtın parçası olduğunu düşündüklerini söyledi.

AMERİKALI'DAN MEKTUP
Bu eserle ilgili Washington eyaletinde yaşayan Mark adlı bir Amerikalı'dan e-posta aldıklarını belirten Özbek, Amerikalı'nın şunları yazdığını aktardı:"Merhaba,
Babam, 1964-1996 yılları arasında Yalova yakınlarındaki Karamürsel Hava üssünde görev yapmıştı. Marmara Denizi gezisi sırasında bulduğu bu antik eseri ABD 'ye getirmişti. Üzerindeki yazılar soluk, ama 1000-2000 yıllık olduğunu düşünüyoruz.


Babam birkaç yıl önce vefat etti ve şimdi de annemi bir bakım evine yerleştirmemiz gerekti. O nedenle Güney Carolina'daki evlerini temizlerken bu eseri bulduk. Bunun Türkiye 'ye ait olduğunu hissettik."

Özbek, ekte eserle ilgili fotoğrafların da bulunduğu e-postayı alır almaz harekete geçtiklerini ve eseri müşavirliğe getirdiklerini kaydetti.

POSTADAN TARİHİ ESER ÇIKTI...
Özbek, diğer tarihi eser olan heykel başının ise kendilerine postayla ulaştığını söyledi.

Bir Amerikalı'nın eseri, "çatıda temizlik yaparken bulduk" ibaresiyle postayla Türkiye 'nin Washington Büyükelçiliği'ne gönderdiğini belirten Özbek, incelemeleri tamamladıktan sonra iki eseri de Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğüne gönderdiklerini bildirdi.

Özbek, Amerikalıların eserleri iade etmesiyle ilgili olarak, "Bu durum gösteriyor ki yeni nesil tarihi eserlere karşı daha duyarlı ve dürüst. Bu iki Amerikan vatandaşına, eserlerimizi iade ettikleri için teşekkür borçluyuz. Tabii artık müzelerin nereden geldiği belli olmayan eserleri almak istememesi de etkili" dedi.

"5 YILDA 3616" ESER MEMLEKETİNE GERİ DÖNDÜ
Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Murat Süslü de yaptığı açıklamada, Türkiye olarak kültürel mirasının korunmasına büyük önem verdiklerini hatırlatarak, "Bu çerçevede birçok çalışma yürütüyoruz. Örneğin, bilimsel kazı ve araştırmalar yapılıyor; restorasyon, konservasyon projelerini destekliyoruz; yeni müzeler inşa ediyoruz; eski müzelerin çağdaş müzecilik anlayışı doğrultusunda revize edilmesini sağlıyoruz; ülkemiz kökenli kültür varlıklarının yerinde korunabilmesi amacıyla iadelerinin sağlanması için çalışmalar yürütüyoruz" dedi.

Son 10 yılda yurt dışındaki Türkiye kökenli eserlerin iadesi faaliyetlerinin büyük ivme kazandığına dikkati çeken Süslü, 2007-2012 yıllarını kapsayan son 5 yılda 3616 eserin Türkiye'ye geri dönmesinin sağlandığını kaydetti.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder