10 Eylül 2012 Pazartesi

Eros'un Başıda Da Yurda Dönüyor

Yunanistan destek oldu, Eros Başı yuvaya dönüşe hazır...
Türkiye, daha önce yurtdışına kaçırılan tarihi eserlerine bir bir kavuşuyor. Yılbaşından itibaren önce İngiltere’den 400 yıllık İznik Çinili Levhaları’na, daha sonra da ABD’den 4 bin 500 yıllık Troya Takıları’na kavuşan Türkiye, şimdi de Londra’da sergilenen “Eros Başı”na kavuşmak için gün sayıyor. Türkiye ve Yunanistan, önceki ay Paris’te düzenlenen UNESCO toplantısında kayıp eserlerin iadesi konusunda karşılıklı olarak birbirlerine destek verdiler. 1879 yılında İngiltere’ye kaçırılan “Eros Başı”nın yeniden Türkiye’ye gelebilmesi için Türkiye ile Yunanistan arasında sıkı bir işbirliği yapıldığı ortaya çıktı. Bu kapsamda ay sonunda Türkiye’ye gelecek yetkililerin ardından Eros Başı’nın da getirilmesi bekleniyor.
İNGİLİZLER GETİRMEYE MECBUR KALDI 
Paris’te önceki ay yapılan UNESCO Kültür Varlıklarının Yasadışı İthal, İhraç ve Mülkiyet Transferinin Önlenmesi ve Yasaklanması toplantısına katılan Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri, çalıntı eserlerin iadesini gündeme getirdiler. Kendi ülkesinden kaçırılan eserlerin iadesi konusunda Türkiye’nin büyük desteğini gören Yunanistan, verilen teklifin gündeme getirilip görüşülmesi yönünde oy kullandı. Böylelikle İngilizler üzerinde eserin iade edilmesine yönelik bir baskı oluştu. İsmini vermek istemeyen bir Bakanlık yetkilisi, bunun sonucunda İngiltere’deki Victoria ve Albert Müzesi yetkililerinin 27 Eylül’de Türkiye’ye gelmek zorunda kaldıklarını söyleyerek, “Turizmdeki işbirliğimiz kültüre de yansıdı. Eserin sergilendiği Victoria ve Albert Müzesi yetkililerinin uygunluk ziyaretinin ardından eserin Türkiye’ye iade edilmesini bekliyoruz” diye konuştu. Yetkili bundan sonraki dönemde daha büyük çalıntı eserlerin Türkiye’ye iadesi konusunda UNESCO üzerinden aynı yolun izleneceğini de sözlerine ekledi.

1879 YILINDA İNGİLTERE KONSOLOSU WİLSON  KAÇIRMIŞTI 
Konya-Karaman yolu üzerinde bulunan Sidamara Lahdi’nin üzerinde yer alan ve milattan sonra 3’üncü yüzyıla ait olan “Eros Başı”nın İngiltere’ye kaçırılış hikâyesi oldukça ilginç. Şu anda İstanbul Arkeoloji Müzesi’ndeki lahdin üzerinde bulunan “Eros Başı” 1879 yılında zamanın İngiltere Konsolosu ve arkeolog Sir Charles Wilson tarafından çıkarılıp İngiltere'ye götürüldü. Wilson’ın torunları tarafından müzeye bağışlanan eser, şu anda Victoria ve Albert Müzesi’nde sergileniyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder