6 Kasım 2012 Salı

Kurtarıcı İsa Heykeli (Christo Redentor)


Christo Redentor, Brezilya'nın Rio de Janeiro şehrinde Corcovado Dağı üzerinde, şehrin sembollerinden biri olan İsa heykeli.


Türkçe, "Kurtarıcı İsa", (Portekizce: Christo redentor) anlamına gelen heykelin bulunduğu dağın aşağı kısmında Tijuca Milli Parkı bulunur. Corcovado 710 m. yükseklikte olup, muhteşem bir şehir manzarası sunar. Corcovado dağ treni, kıvrımlı bir yolu izleyerek dağın zirvesinin yakınına kadar gelir.


07 Temmuz 2007 tarihinde Lizbon’da 70 milyon kişinin oy kullanması ile Christo Redentor Uhebco tarafından dünyanın Yeni Yedi Harikasından biri olarak seçildi.


Dağın zirvesinde Heitor Silva Costa tarafından tasarlanan ve Fransız heykeltraş Paul Landowski tarafından beş yıl içinde gerçekleştirilen İsa heykeli bulunur. 1900 yıllarında son bulmuş ve 12 Ekim'de dikilmiştir.


30 m. boyundaki devasa heykel 8 m. yükseklikteki bir kaide üzerinde durur ve 1.145 ton ağırlığındadır. Yalnızca başı 3,75 m. yüksekliğinde olup 30 ton gelir. Açılmış kollarının genişliği 30 m. tutar. İnşaat malzemesi olarak beton, üzerinde katman olarak da sabun taşı (talk da denir) kullanılmıştır.

Heykelin inşası katolik derneği tarafından, aslen çirkin telefon direklerini örtmek için sipariş olarak verilmiştir. Bugün yılda 1 milyon kadar turist anıtı ziyaret eder.
75’ci kuruluş yıldönümünde heykel katoliklerin hac yeri olarak adanmıştır.
Dominik Cumhuriyeti'nin kuzeyindeki Puerto Plata şehrindeki 793 m. yükseklikteki Pico Isabel de Torres Dağı'nda heykelin bir benzeri inşa edilmiştir.
1 Aralık 1999'da Avusturyalı base jumpingci Felix Baumgartner, heykelin sağ kolundan paraşüt ile atlamıştır. Baumgartner, atlayış öncesinde heykele ok ile fırlattığı bir halat ile tırmanmıştır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder